Тема: Осінь у природі (1 клас).
Мета: розширити поняття учнів про характерні ознаки осені у неживій та живій природі, вчити спостерігати за природою; розвивати спостережливість, уміння бачити красу природи, уміння аналізувати та узагальнювати отримання знання, аргументовано доводити свою думку, збагачувати словник та мовлення учнів; виховувати почуття любові та бережне ставлення до природи, викликати бажання краще пізнавати оточуючий світ, формувати дружні стосунки в колективі, вміння співпрацювати в групах.
Тип уроку: урок узагальнення та вдосконалення знань
Форма організації класу: кооперативні малі групи
Обладнання: ілюстрації, осінні пейзажі, роздатковий матеріл, аудіо записи «Мелодії осені».
Хід уроку
- Організація класу
- Привітання
- Привітайте гостей які прийшли сьогодні до нас на урок.
- А тепер давайте привітаємо один одного.
- Я всміхаюсь сонечку!
- Здрастуй золоте!
- . Я всміхаюсь квіточці!
- Хай вона росте!
- Я всміхаюсь дощику!
- . Лийся мов з відра!
- Друзям усміхаюся!
- Зичу їм добра!
- Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві.
- Мотивація навчальної діяльності
1. Повідомлення теми і мети уроку
Вчитель. Наш урок я хочу розпочати загадкою. Слово-відповідь цієї загадки буде темою нашого уроку.
Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
- Об’єднання в групи
(Звучить мелодія. В клас входить дівчина-осінь, яка несе кошик з листочками)
Добрий день в добрий час.
Рада діти бачить вас!
Станьте швидко у рядок-
Дам я кожному листок.
- Навколишній світ має різні кольори. Сьогодні на наш урок осінь принесла різнобарвні листочки. Виберіть собі один листочок. За формою листочків об’єднайтесь в групи.(Звучить аудіо запис «Мелодії природи». Діти вибирають листочок з кошика, розглядають форму і приймають рішення, до якої саме групи відноситься форма їхнього листочка)
- Робота за темою
- Сьогодні на уроці будемо працювати в групах. (Діти об’днуються в групи: клен, каштан, горобина, береза)
- Візьміться за руки і підніміть утворене коло. Саме так ви будете повідомляти про те, що група виконала завдання.
- В групах існують правила. Давайте їх пригадаємо.
- Уважно слухати завдання-інструкцію;
- Поважати права членів своєї та інших груп;
- Не говорити всім разом;
- Вислуховувати думку кожного члена групи;
- При потребі допомагати члену групи;
- Працювати так щоб не заважати іншим;
- Вкладатися у визначений час;
- Не сміятися з чужих помилок;
- Давати можливість всім членам групи виступити.
- Діти, скажіть, будь ласка, як ви розумієте вислів «різнобарвна осінь»?
- Сьогодні на уроці ми будемо прикрашати дерева саме такими листочками.
- Розвиваюча вправа «Знайди зайве слово»
-Відкрийте папку. Знайдіть перше завдання. У кожній групі слів знайдіть зайве. Подумайте за якими ознаками об’єднані слова.
1 група: Сонце, хмари, туман, дощ, дерево, небо, іній, повітря;
2 група: клен, тополя, верба, каштан, білка, сосна, горобина, ліщина;
3 група: вовк, ведмідь, їжак, місяць, лисиця, заєць, білка;
4 група: лісник, продавець, учитель, лікар, шофер, учень, парта.
- Перевірка завдання.
- Оцінювання роботи груп
(Групи висловлюють свої думки.)
Питання до груп:
1 група: Що належить до природи?
2 група: До якої природи належать рослини. Доведіть.
3 група: До якої природи належать тварини. Доведіть.
4 група: Доведіть що людина частина живої природи.
- Робота в групах.
- Дійсно жива природа потребує нашого захисту і допомоги.
- Сьогодні, ідучи до школи, я зустріла лисичку, їжачка, ведмедика та білочку. Вони були дуже засмучені, бо знайшли лист і не можуть його прочитати. Звірята ще маленькі і не ходять до школи. Та я їх заспокоїла і пообіцяла що ми з вами їм допоможемо.
- Діти, знайдіть завдання в папках із зображенням лісових мешканців. (На малюнках тварин позаду надруковано завдання для кожної групи.)
1 група: Одна білка запасає на зиму 10 кілограмів горіхів. Скільки кілограмів горіхів заготовлять на зиму дві білочки?
2 група: У барлозі серед зима одна ведмедиця народжує двох малят Скільки ведмежат народять за одну зиму 2 ведмедиці?
3 група: Лисиця живе 10 років, а вовк-13 років. На скільки менше живе лисиця ніж вовк?
4 група: Один їжачок назбирав 6 грибів, а другий-5. Скільки всього грибів назбирали їжаки?
- Перевірка роботи
- Оцінювання роботи груп
- Фізкультхвилинка
Ми учились, працювали
І напевно вже втомились.
То ж давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
А зарядка буде незвичайною.
Увага!
- Якщо ти знаєш, що треба берегти природу, дбайливо ставитися до тварин, стань рівно.
- Якщо ти не жбурляєш камінням у птахів, сплесни у долоні.
- Якщо ти не смітиш в лісі, на березі річки, тупни ногою.
- Якщо ти не розорюєш пташині гнізда, сплесни у долоні над головою.
- Якщо ти вважаєш що кожен повинен піклуватися про природу, простягни руку сусідам.
- Посміхніться один одному. Ми всі разом зможемо захистити природу для себе і для тих хто житиме після нас.
- Тихо сядьте.
Треба завжди пам’ятати
І дорослим і малятам,
Що нема таких тварин
І нема таких рослин
Поблизу і навкруги
Влітку, взимку й будь-коли,
Непотрібних зовсім нам!
Всі рослини і тварини
Необхідні для людини!
- Дидактична гра «Збір врожаю»
- Як ми можемо допомогти тваринам в підготовці до зими?
- А де можна зібрати те чим ми підгодовуємо тварин взимку?
- Наступне завдання: зібрати врожай.
1 група: у саду;
2 група: на городі;
- група: у лісі;
- група: на полі.
- Перевірка роботи
- Чому ви не взяли в кошик огірок, вишню? (Їх збирають влітку)
- Оцінювання роботи груп
- Земля потребує захисту нашої турботи. Давайте разом будемо дбайливо ставитися до Землі, з подякою приймати те що вона нам дає.
- Підсумок уроку
- Що ж, діти, наш урок добігає кінця. Подивіться на деревця, які прикрасила кожна група.
- Молодці, всі виконали завдання.
- Діти, ви добре працювали на уроці.
- Які ознаки осені повторили?
- Чи дізналися про щось нове? Про що саме?
- Що сподобалось на уроці?
- Що виявилось важким?
- Домашнє завдання.
- Поповніть скарбничку Осені (доберіть вірші, прислів’я, прикмети оповідання про осінь)
- Вивчити вірш про осінь (високий рівень).