Тема. Позитивні емоції – запорука здоров’я. Виховуй волю – матимеш долю.
Мета: Дати учням уявлення про роль позитивних емоцій у зміцненні здоров‘я, вчити розпізнавати позитивні і негативні емоції , почуття , порівнювати різні настрої , висловлювати свою думку щодо впливу настрою на самопочуття , розвивати вміння підтримувати гарний та веселий настрій . Формувати активну життєву позицію, розвивати пізнавальну активність, творчість, Виховувати шанобливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ти прокинься рано-рано,
Лиш над містом сонце встане ,
Привітайся з ластівками,
З кожним променем ласкавим .
Сам гарнесенько умийся,
Сам швидесенько вдягнися.
Підійди до тата й мами
І скажи їм :- Добрий ранок!
Усміхнися всім навколо :
Небу,сонцю, квітам,людям,
І тоді обов‘язково
День тобі веселим буде!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Чи веселий сьогодні день у 4 класі ? Чому ви так вважаєте?
- То у вас найщиріші почуття ! А де ж вони заховалися ? ( У наших сердечках).
Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про емоції, про їх вплив на наше здоров’я.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Людина завжди певним чином реагує як на все, що її оточує, так і на те, що вона здійснює сама. Ці переживання можуть бути як позитивними, так і негативними. В основі душевного переживання людини лежать емоції, які й визначають її самопочуття. Отже стан психічного благополуччя і, навпаки, психічного розладу будь-кого з нас залежить від тих емоцій, які людина відчуває в певні періоди свого життя.
До позитивних емоцій належать радість, упевненість (відсутність страху,
сором’язливість, рішучість, веселість, захоплення, спокійність тощо).
Негативні емоції — страх, злість, смуток, незадоволення, недовірливість,
розпач, зневіра тощо — спричиняють різні захворювання. Ці емоції
небезпечні для здоров’я.
Дуже важливо, щоб кожній ранок починався з позитивних емоцій, гарного
настрою. Потрібно разом з відкриванням очей після сну думати про
приємне, надіятися, що день принесе успіх.
Привітання зранку — знак поваги й любові до близьких, проявлення турботи про них.
Добрі слова
— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм,
— Доброго ранку! — кожному зичу я,
— Доброго дня вам! — людям бажаю,
— Вечором добрим — стрічних вітаю.
І посміхаються у відповідь люди:
— Добрі слова ж бо для кожного любі.
В. Бірюков
Давайте зараз будемо вчитися посміхатись іншій людині, відчувати радість від посмішки, робити людям приємне, говорячи компліменти.
1. Гра «Дружба починається з посмішки».
Запитання до учнів:
- Діти, у вас є друзі?
- Хто твій друг?
- Як ви думаєте з чого починається дружба?
Я вам відкрию велику таємницю – дружба починається з посмішки. Зробіть таку посмішку. (Пояснюю різницю слів «сміятись» і «посміхатись»).
Посмішку можна дарувати. Я до вас посміхнулася – подарувала посмішку, і вам стало приємно. А зараз станьте всі в коло, поверніться один до одного, лагідно візьміться за руки та подаруйте один одному посмішку.
2. Бесіда з учнями.
– А зараз, діти, ми з вами поспілкуємося на мові почуттів.
– Чи знаєте ви, що таке почуття?
Почуття – це відчуття людини, здатність відчувати, сприймати оточуючий світ, душевне переживання, хвилювання.
- А давайте перевіримо, чи є почуття у кожного з вас!
- Візьміть у руку квіточку, понюхайте її. Що ви відчули? (Аромат)
- Яке почуття виникло у вас? (Задоволення).
- Загляньте і чарівну скриньку (дзеркальце).
- Кого ви там побачили? (Себе).
- Яке почуття відчули? (Радості).
- Скуштуйте солодкий горішок. Смачно? Яке відчуття вас охопило? (Насолоди).
- То, які почуття виникли у вас? (Задоволення, радості, насолоди, захоплення). Це наші переживання, а по іншому можна назвати їх - емоції.
ІV. Закріплення вивченого на уроці.
1. Робота в групах.
У вас на партах є слова, які означають певні емоції. Розділіть їх на дві групи. (Радість, веселість, захоплення, смуток, злість, страх, спокійність, енергійність, впевненість, насолода і т.д)
- Яких емоцій більше – позитивних чи негативних?
2. Гра «Маска».
Візьміть у руки люстерко і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть:
- радість;
- здивування;
- смуток;
- гнів;
- спокій.
- Яка маска вам найбільше сподобалась? Чому?
- Яка найменше? Який висновок зробимо? (При позитивних емоціях наше обличчя симпатичніше)
- Давайте складемо поради усім для збереження здоров’я.
1. Прокидайся з веселим настроєм.
2. Вітайся з усіма, зич доброго здоров‘я
3. Переглядай позитивні передачі.
4. Відганяй від себе усе негативне.
5. Не ображайся на дрібниці, уникай сварок.
6. Не давайте суму жити .
(Виконання пісні Н. Май «Не давайте суму жити»)
V. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами говорили про емоції. Щоб бути завжди здоровим і сильним, необхідно, щоб у вас були тільки позитивні емоції. Будьте радісними і даруйте радість іншим.
Бажаю вам завжди посміхатися!!! Обдаровувати своїх друзів, рідних, людей, яких ви кохаєте, щирими посмішками!!!